Menu własne 2

 

Moja dusza nigdy nie była bardziej zaspokojona, nigdy nie doświadczyła więcej szczęścia; dlatego właśnie, że w tym potoku łez, mimo bólu albo raczej poprzez mój ból, moja dusza rwała się do swego ostatecznego celu, do Boga, swego jedynego dobra, którego utratę żywo odczuwała. Po co o tym jeszcze mówić? Czy kiedykolwiek potrafię wyrazić to, czego wówczas doświadczyłem? Samo wspomnienie napełnia me serce słodkim zadowoleniem".

Krzyż, który nosił św. Eugeniusz i przed nim pisał pierwszy list do ks. Tempier w 1816 roku oraz redagował pierwsze konstytucje i reguły zgromadzenia w 1818 roku, a na jego wzór taki krzyż noszą wszyscy oblaci, obecnie nosi każdorazowo Generał Zgromadzenia (w wypadku pozostałych po śmierci jest on przekazywany następnemu, który składa śluby wieczyste). Jednak dla św. Eugeniusza krzyż nie jest tylko znakiem, ale czymś więcej, jak sam pisze w jednym ze swoich listów: "Nie uwierzylibyście, jaki przynosi on owoc i jak jest użyteczny. Ludzie przyzwyczajeni do stroju kościelnego nie zwracają na niego większej uwagi, ale ten krzyż im się narzuca. Iluż widziałem libertynów, którzy patrząc na niego, nie mogli się powstrzymać przed zdjęciem kapelusza. Dodaje on wielkiej powagi; odróżnia misjonarzy od innych kapłanów, a to właśnie jest dobre, bo misjonarz powinien być postrzegany jako człowiek niezwykły. W konfesjonale jest użyteczny spowiednikowi, a w dniu rozgrzeszenia penitentowi, w którego ręce go wkładamy, pomaga odczuć ból za swe grzechy, znienawidzić je, a nawet je opłakiwać".

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, nie tylko wpisuje się w tę wielką oblacką tradycję, związaną z krzyżem. Zrządzeniem Opatrzności w 1936 roku zostaliśmy poproszeni o opiekę nad najstarszym polskim sanktuarium, jakim jest Święty Krzyż, gdzie znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego (obecnie największa część w Polsce). To tam, w cieniu krzyża, całe pokolenia oblackie przeżywały swój nowicjat na początku drogi powołania. To szczególne doświadczenie, jakiego nie da się opisać.

Strona internetowa sanktuarium: swietykrzyz.pl