Menu własne 2

 

 

"Chrześcijańskie rodziny, grupy młodych, wspólnoty chrześcijańskie, parafialne i inne, stanowią środowiska sprzyjające rozwojowi powołań. Tam właśnie wielu młodych odkrywa osobę Jezusa i odczuwa urok Jego orędzia. Tam także zaczynają oni ćwiczyć swoje talenty animatorów i apostołów. Głównie więc w tych środowiskach powinniśmy im pomagać w odkryciu powołania i towarzyszyć im w rozwoju. Nasze domy chętnie przyjmą tych, którzy pragną przyjść zobaczyć i  doświadczyć naszego życia. Po bratersku pomożemy im rozpoznać, czego Pan od nich oczekuje i jaką specjalną łaskę ofiaruje im w swoim Kościele" (Konstytucja 53).

 

W Polskiej Prowincji działa Sekretariat Powołań, który ze swojej natury zajmuje się duszpasterstwem powołaniowym. Dyrektorem jest o. Krzysztof Jurewicz OMI, który jest w domu w Poznaniu. Choć jest przypisany do tego domu, to jednak praktycznie wciąż są w rozjazdach ze względu na specyfikę swojej posługi.

Praktycznie co tydzień odbywają się bowiem weekendowe spotkania w różnych częściach Polski, które nazywane są rekolekcjami powołaniowymi. Dodatkowo w czasie ferii organizowane są dłuższe turnusy, z dostosowaniem ich terminów do różnego rozplanowania ferii zimowych w poszczególnych województwach. W okresie 2. miesięcy ferii letnich mają miejsce także dłuższe turnusy rekolekcji powołaniowych. Wszystkie one są bezpłatne, ale należy wcześniej dokonać zgłoszenia, gdyż w niektórych miejscach liczba miejsc jest ograniczona możliwościami lokalowymi.

Wszystkie one są prowadzone przez w/w Ojca, z pomocą kleryków i zaproszonych gości. Poza tymi organizowanymi spotkaniami dyrektor sekretariatu spotykaja się z kandydatami do Zgromadzenia w ich domach rodzinnych, z uczniami w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, animują różnego rodzaju warsztaty, spotkania z harcerzami itp. Wszelkie formy jego zaangażowania są do obserwowania na stronie internetowej podanej na końcu tekstu. W ciągu roku organizowane są także spotkania w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Iławie.